В рамках заходів Всеукраїнського фестивалю «STEM-весна 2019» 24 квітня на базі Чернівецького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді відбувся обласний семінар-практикум методистів органів управління освітою райдержадміністрацій, міських рад, об’єднаних територіальних громад «Запровадження інноваційних методик та елементів STEM-освіти для поглибленої науково-технічної підготовки дітей та молоді».
Семінар-практикум проведено з метою ознайомлення з інноваційними освітніми технологіями, необхідними для реалізації концептуальних засад Нової української школи, створення платформи для спілкування, пошуку і підтримки перспективних ідей щодо розвитку STEM-освіти в Чернівецькій області, формування в закладах освіти нового освітнього простору з використанням STEM-технологій: програмування, конструюванням, робототехніки, інженерії в рамках меморандуму про співпрацю Інституту модернізації змісту освіти та ГО «Міжнародна організація «Інноваційні освітні технології».
Про позашкільну технічну освіта в контексті STEM як сучасної технології розвитку майбутніх винахідників та наукової еліти та систему роботи Чернівецького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді в цьому напрямі розповів його директор Петро Плешко.
На доцільності і перспективності розвитку STEM-навчання в закладах загальної середньої та позашкільної освіти акцентувала увагу Інна Дутчак, старший науковий співробітник Чернівецької філії Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти», кандидат наук. Зокрема, Інна Григорівна наголосила на трансдисциплінарному підході, як інновації оновлення технологій навчання природничо-математичних дисциплін: «Краще коли STEM-освіта – це напрями, впроваджені у весь навчальний процес закладу, майбутнє – саме за інтеграцією предметів. І будь-яке навчання краще починати одразу з практики, щоб, образно кажучи, велосипед діти щоразу винаходили самі».
STEM-освіта не лише спрямовує увагу на природничо-науковий компонент навчання та інноваційні технології, але й активно розвиває творчу складову особистості та критичне мислення. Власний досвід педагогічної діяльності з використанням елементів наскрізного навчання та міжпредметних зав’язків при залученні школярів до створення дитячих медіапродуктів презентувала учасникам Інна Плотнікова, методист, керівник гуртка «Моя майбутня професія» Чернівецького ОЦНТТУМ.
Досвід запровадження інноваційних ігрових технологій навчання, інтерактивних методів групового навчання, поглиблення науково-технічної підготовки, залучення учнів до практичної та проектної діяльності з елементами STEM – освіти представив Олександр Грищенко, методист, керівник гуртків Чернівецького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді. Музей цікавої науки, створений Олександром Степановичем разом із його вихованцями знають навіть за межами Чернівецької області.
Під час практичної частини семінару-практикуму учасники мали можливість ознайомитись з освітнім потенціалом робототехніки, як напряму STEM-освіти. Найбільш ефективним методом реалізації навчання у рамках концепції STEM-освіти є підготовка до участі у технічних конкурсах та фестивалях.
Власним досвідом роботи за навчальними принципами Lego Education та участі у заходах Всеукраїнського фестивалю «ROBOfirst – більше ніж роботи» в рамках програми FIRST LEGO League та FIRST LEGO League Junior поділились команди «Unaited Kingdom» Бабинської ЗОШ Кельменецького району (керівник Марина Кульчак, вчитель інформатики та математики) та «Star Rocket» Чернівецького ОЦНТТУМ (керівник Денис Кондрюк, заввідділу, керівник гуртка «Основи робототехніки).
На завершення семінару-практикуму відбувся круглий стіл, на якому учасники обговорили проблемні питання щодо впровадження STEM-навчання в закладах освіти, зокрема необхідність забезпечення високотехнологічними засобами навчання та обладнанням, пов’язаним з технічним моделюванням, електротехнікою, ІТ-технологіями, робототехнікою й електронікою, обмінялись досвідом роботи, підвели підсумки роботи семінару-практикуму та прийняли відповідні рекомендації.